DZIEŃ POLSKICH MEBLI W ASTANIE
Promocja polskiej branży meblarskiej była jednym z wydarzeń towarzyszących polskiej ekspozycji na międzynarodowej wystawie EXPO 2017 odbywającej się w Astanie. Jej kulminacją był Dzień Polskich mebli, który odbył się 13 lipca.
W misji, której celem było nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych oraz rozwój współpracy z partnerami z Kazachstanu, udział wzięło 7 polskich firm – Szynaka Meble
Sp. z o.o., Szkłomal Sp. z o.o., Ajram Sp. z o.o., Comforty, Dakar Sp. z o.o., Zakład Stolarsko Tapicerski Maridex oraz Green Valley Sp. z o.o. Współorganizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Rozwoju, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polski Fundusz Rozwoju, a także podmioty należące do grupy PFR: PARP, KUKE i BGK.
Możliwość nawiązania biznesowych kontaktów z polskimi przedsiębiorcami spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych firm. Polska jest w pierwszej 10 dostawców mebli do Kazachstanu, ale to nadal rynek o niewykorzystanym potencjale, na którym nasi przedsiębiorcy cieszą się pozytywną opinią i zaufaniem. Przedstawiciele polskich firm wzięli udział
w spotkaniach biznesowych z ponad 40 partnerami z Kazachstanu. Namacalnym efektem wyjazdu delegacji polskich meblarzy do stolicy Kazachstanu jest również porozumienie zawarte pomiędzy Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli a Wydziałem Rozwoju i Inwestycji miasta Astana.
Rynki Azji Środkowej są perspektywiczne z punktu widzenia polskiego eksportu
i lokowania inwestycji. Wartość eksportu mebli z Polski do Kazachstanu w rekordowym 2014 roku wynosiła ponad 9 mln USD. W kolejnych dwóch latach uległa ona jednak obniżeniu do zaledwie 3,5 mld USD z powodu obniżenia popytu importowego spowodowanego spadkiem cen ropy naftowej, a także z powodu wzrostu inflacji. W 2017 r. spadek eksportu do Kazachstanu wyhamował, a wartość dostaw mebli z Polski w I kwartale przekroczyła wynik całego 2016 r. i już sięga 4 mln USD.
Kazachstan jest jednym z priorytetowych partnerów gospodarczych Polski wśród krajów wschodnich. Sprzyja temu m.in. przynależność do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, chłonność rynku wewnętrznego, szeroki program inwestycji publicznych, brak wiz, czy bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Warszawą i Astaną. Znamienne jest również jego dobre położenie geograficzne – sąsiedztwo z Rosją, Chinami i innymi krajami Azji Środkowej. Rozpoczęcie współpracy z kazachskimi firmami może stać się dobrym punktem wyjścia
do budowania relacji biznesowych w całym regionie.
Rynek Kazachski jest dużo mniej nasycony niż rynek Europy Zachodniej. Do inwestowania na tym rynku zachęcają również Kazachskie władze – począwszy na użyczeniu za darmo hektara ziemi pod fabrykę, a na zerowych stawkach podatku od nieruchomości czy dochodowego dla firm kończąc. Wsparcie dla polskich przedsiębiorców deklarują również polskie władze – np. w postaci funduszu ekspansji zagranicznych TFI BCK czy też programu promocji branżowej Ministerstwa Rozwoju.
Misja branży meblarskiej do Kazachstanu była ważnym komponentem całego programu gospodarczego realizowanego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości w ramach Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 w Astanie. Zasadniczym jego celem było zwiększenie skali kooperacji polskich i kazachstańskich firm z różnych branż – w szczególności firm
z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Kulminacyjnym elementem tego programu było Polsko – Kazachstańskie Forum Gospodarcze, które odbyło się 6 września 2017 r. w Astanie.