List do Minister Klimatu i Środowiska, Pauliny Hennig-Kloski
16 grudnia 2024 Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna przesłała list do Pauliny Hennig-Kloski, Minister Klimatu i Środowiska. Oto treść pisma:
Szanowna Pani Minister,
W nawiązaniu do odbytej w dniach 27-28 listopada 2024 r. Ogólnopolskiej Narady o Lasach, w której uczestniczyli przedstawiciele Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna wyrażamy głębokie zaniepokojenie formułą przeprowadzenia samej Narady jak również nasz zdecydowany sprzeciw wobec niedopuszczenia przedstawicieli polskiego przemysłu drzewnego do głosu.
Niestety w naszej ocenie dwie edycje Ogólnopolskiej Narady o Lasach zostały zorganizowane w taki sposób, aby udowodnić tezę MKiŚ o konieczności wyłączenia 20% powierzchni Lasów Państwowych ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Prace w ramach ONoL nie uwzględniły opinii naukowców, jak również przemysłu i zakładów usług leśnych. Nie przeprowadzono rzetelnych analiz skutków finansowych oraz
społecznych ograniczenia pozyskania drewna.
W tym miejscu pragniemy jednoznacznie podkreślić, iż przemysł drzewny popiera ochronę przyrody jednocześnie posiadając świadomość, że wyłączenie 564 000 ha powierzchni lasów z gospodarki leśnej (w sumie 1,2 mln ha) przełoży się negatywnie na naszą branżę. Takie działanie, w kontekście całkowitego wyłączenia 1,2 mln ha, prowadzi do zmniejszenia podaży surowca drzewnego o około 3 mln m³. W konsekwencji wywoła to poważne trudności finansowe dla wielu firm drzewnych, które zmuszone będą do rywalizacji o coraz mniejsze zasoby. W dłuższej perspektywie doprowadzi to do fali bankructw, szczególnie wśród tych przedsiębiorstw, które nie będą w stanie sprostać wyzwaniom związanym z niedoborem surowca.
Przemysł drzewny odgrywa bardzo istotną rolę w polskiej gospodarce i w budowaniu krajowego PKB. W rekordowym 2022 roku udział sektora leśno-drzewnego oszacowano na 8,5% PKB (liczone metodą wydatkową). Wprowadzenie wyłączeń zniszczy nie tylko branżę drzewną, ale bezpośrednio wpłynie na przychód skarbu państwa a ostatecznie przełoży się na budżet Lasów Państwowych zmniejszając ich wpływy o prawie 1 mld zł, co przełoży się na możliwości inwestycji w ochronę przyrody. Dla przemysłu ta strata będzie co najmniej 12 krotnie wyższa!
W zaistniałej sytuacji oczekujemy pilnego opracowania rzetelnego harmonogramu wdrożenia wyłączeń tak, aby podaż drewna była utrzymana na poziomie 40 mln m3 do czasu materializacji poniższych proponowanych przez nas rozwiązań. Nie zostały opracowane koncepcje działań minimalizujących negatywne skutki społeczno-gospodarcze wynikające z ograniczenia pozyskania drewna. A powinny zostać one wdrożone najpóźniej równolegle z podejmowanymi działaniami ochronnymi skutkującymi ograniczeniami podaży drewna i usług leśnych. Mamy bardzo poważne obawy, że całość kosztów związanych z ograniczeniem dostępu do drewna poniesie przemysł drzewny oraz zakłady usług leśnych. Tak być nie powinno!
W celu ochrony środowiska jak i zapewnienia przyszłości przemysłu drzewnego należy rozważyć zalesienie ponad 1mln ha nieużytków. Takie przedsięwzięcie w perspektywie czasu przełoży się na zwiększenie powierzchni lasów i stworzy nowe źródła surowca, który będzie przeznaczone między innymi do produkcji biomasy. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na biomasę, zwłaszcza w kontekście działań proekologicznych i dążenia do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, takie rozwiązanie staje się szczególnie istotne.
Inna metodą na zwiększenie podaży drewna dla przemysłu i biomasy na cele energetyczne jest stworzenie mechanizmów sprzyjających zakładaniu plantacji drzew szybkorosnących na gruntach rolnych najniższych klas. Kolejnym sposobem jest promowanie zakładania zadrzewień śródpolnych m.in. w postaci pasów wiatrochronnych. Takie zadrzewienia są nie tylko źródłem drewna opałowego, ale przede wszystkich poprawiają mikroklimat, zwiększają bioróżnorodność.
Rozwiązaniem, które godziłoby interesy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Skarbu Państwa i branży drzewnej jest obniżenie wieku rębności pozostałych drzewostanów, przede wszystkim drzewostanów porolnych w pierwszym pokoleniu. Jest to sposób na zwiększenie dostępności surowca drzewnego w krótszym okresie, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na drewno i biomasę. Drzewostany porolne często charakteryzują się szybkim wzrostem w początkowych fazach rozwoju, co może umożliwić wcześniejszy pozysk drewna.
Niestety do tej pory nie podjęto żadnych działań niwelujących negatywne skutki ograniczenia podaży drewna a powinny zostać one wdrożone jeszcze przed ogłoszeniem moratorium.
Jako KnRPD promujemy drewno jako materiał najbardziej przyjazny człowiekowi, naturalny, odnawialny, podlegający recyklingowi. W wyniku panującej dezinformacji wśród społeczeństwa należy podjąć wspólne działania ze Stroną Rządową mające na celu uświadomienie Polakom, że drewno jest najrozsądniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji a przemysł drzewny jest technologicznie przygotowany
do przetwarzania niskiej jakości surowca, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego zarządzania zasobami leśnymi. Takie podejście pozwala nie tylko na oszczędność surowca pierwotnego, ale również wspiera bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zmniejsza presję na lasy. Produkcja przemysłu drzewnego pełni ważną rolę w społeczeństwie, zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym, w
przypadku, gdy wśród społeczeństwa zmniejszy się konsumpcja, produkcja również będzie mogła zostać zmniejszona.
Mając na uwadze powyższe tezy, sposób odbywania się Ogólnopolskich Narad o Lasach i braku dotychczasowego dialogu, zwracamy się do Pani Minister z prośbą o spotkanie i poruszenie powyższych kwestii. Podkreślamy, że polski przemysł drzewny popiera ochronę przyrody ale nie powinna się ona odbywać kosztem naszych firm i naszych pracowników. Wprowadzone w styczniu 2024 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska moratorium na pozyskiwanie drewna, wyłączanie kolejnych obszarów
leśnych z użytkowania już ograniczyło dostępność tego kluczowego surowca dla przemysłu drzewnego.
Z wyrazami szacunku
Członkowie Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna